W tym tekście skupimy się na porównaniu plusów i minusów importu towarów z Chin (i innych tanich producentów azjatyckich). Jesteś zainteresowany sprowadzeniem dużej ilości produktów? Opłacalność importu nie zawsze jest taka sama dla każdego rodzaju asortymentu.
Wiadomo, że inwestowanie dużych środków pieniężnych w zakup towarów z Chin niesie za sobą ryzyko związane z importem. Korzyści importu z Chin są niezaprzeczalne, ale wymaga on bardzo przemyślanej analizy. Dlaczego? Ponieważ dobrze wybrane chińskie towary mogą przynieść ogromne korzyści finansowe. Błąd może spowodować bankructwo firmy.
Zalety importu z Chin: kiedy duże zamówienie to dobry wybór?
Opłacalność importu z Chin może być bardzo wysoka, zwłaszcza przy dużych zamówieniach. Może dać to importerowi znaczną przewagę na rynku. Niezbędne jednak jest doświadczenie, przestrzeń magazynowa i odpowiednie zarządzanie finansami firmy. Jakie są korzyści importu z Chin?
Duże zamówienie - duża oszczędność. Niskie ceny zakupu i gigantyczne marże są możliwe
Niskie ceny to prawdopodobnie największa zaleta importu. Przy bardzo dużych ilościach ceny są znacznie korzystniejsze i można negocjować lepsze warunki. Umożliwia to uzyskanie lepszych kosztów jednostkowych, daje konkurencyjną pozycję na rynku i tym samym pozwala osiągnąć wyższe marże sprzedaży. Zakup w dużych ilościach, pomaga utrzymać bezpieczny stan magazynowy. W przypadku wzrostu kosztów surowców lub innych wahań na rynku pozwoli na zachowanie dotychczasowego poziomu cen lub da więcej czasu na przygotowanie zmian.
Nie można też zapominać o możliwości rozszerzenia swojego asortymentu. Import chińskich produktów z niską ceną jednostkową, skłania importera do odważniejszych decyzji biznesowych. Mogą one okazać się strzałem w dziesiątkę, który zwiększy dochody.
Przewaga nad konkurencją i lepsza pozycja negocjacyjna w negocjacjach cenowych
Klienci przyzwyczajeni są do szybkiej realizacji zamówień. Nie chcą czekać, a lojalność wobec sprzedawcy kończy się w momencie braku możliwości finalizacji zamówienia. Mając pełny magazyn towaru dajesz klientom gwarancję, że ich zamówienia będą wykonane w odpowiednim czasie.
Im większe zamówienie tym na niższą cenę zakupu możesz liczyć. To powszechnie znany fakt, że większe zamówienia mogą poprawić naszą pozycję negocjacyjną podczas rozmów z dostawcami. Działa to też w drugą stronę. Posiadając magazyn wypełniony towarem zakupionym w niskiej cenie możemy być bardziej elastyczni wobec naszych odbiorców.

Import towarów z Chin na wielką skalę – czy warto ryzykować dużą inwestycję? Wady importu z Chin.
Ryzyko związane z importem zawsze istnieje. Zanim zainwestujesz znaczne środki w towar z Chin przeanalizuj wszystkie możliwe zagrożenia. W innym wypadku możesz stracić pieniądze lub zamrozić je na długi czas w towarze. Zamiast oczekiwanych zysków wygenerujesz stratę.
Ryzyko kursowe oraz wahania popytu
Duży zakup i długa realizacja zamówienia wiąże się ze sporym ryzykiem, czy towar, który kupimy na pewno się sprzeda. Jeśli zainwestujesz mnóstwo pieniędzy, a popyt na dany produkt w międzyczasie spadnie, firma może mieć problem. Będzie zmagać się z zapasami "niechodliwego" towaru, a co za tym idzie dodatkowymi wyzwaniami. Można poczekać na poprawę koniunktury, ale wtedy masz zamrożone środki i możesz utracić płynność finansową. Dochodzą jeszcze koszty magazynowania. Inną opcją jest obniżka cen lub wyprzedaż. W takim wypadku raczej zapomnij o krociowych zyskach - dobrze jeśli uda się wypracować niewielki dochód na pokrycie kosztów.
Wahania kursów walutowych to jeden z ważnych aspektów, które musisz uwzględnić przy składaniu zamówienia z Chin. Mogą się przyczynić do nagłego wzrost cen zakupu, obniżyć marżę – tym samym osłabić finansowo firmę. Najczęściej wahania nie są duże, ale ryzyko kursowe zawsze istnieje i nie można go lekceważyć.
Jakość towarów z Chin - kontrola jakości towarów to podstawa!
O niskiej jakości towarów z Chin krążą legendy. Często krzywdzące, ponieważ wiele chińskich firm produkuje naprawdę dobre wyroby. Jednak przed zakupem weryfikacja jakości towarów jest nieodzowna. Wybór dostawcy zazwyczaj poprzedza zamówienie próbek. Niestety, nigdy nie mamy pewności czy główna partia towaru będzie równie dobra i pozbawiona wad. Wadliwe czy też uszkodzone produkty będą prowadzić do reklamacji, a to z kolei do dodatkowych kosztów. Duża ilość reklamacji bardzo źle wpływa na wizerunek firmy, zwłaszcza w przypadku handlu w Internecie. Dochodzenie swoich praw i inne roszczenia wobec chińskiego dostawcy są niezwykle trudne i skomplikowane.
Produkty pochodzenia chińskiego mogą źle się kojarzyć. Mają nienajlepszy PR. Stąd, w niektórych branżach, przedsiębiorcy mogą mieć trudności z promowaniem i oferowaniem takich przedmiotów. Może zdarzyć się, że przekonanie klienta nawet do dobrego produktu będzie problematyczne. Istnieje obawa, że kampania reklamowa i marketingowa okaże się znacznie droższa oraz mniej skuteczna.
Transport towarów z Chin i ryzyko związane z czasem dostawy
Realizacja dostawy i czas transportu to kolejne czynniki, które trzeba uwzględnić. Naiwnym podejściem jest myślenie, że zamówienie z Chin zrealizujemy szybko. Wydajesz niemałe pieniądze na towar, który dotrze do ciebie najwcześniej za kilka tygodni (a bywa też, że za kilka miesięcy). Musisz mieć świadomość, że na ten czas zamrażasz swoje środki. To nie jest zamówienie, które po tygodniu znajdzie się terminowo w twoim magazynie.
Do tego uwzględnij inne czynniki. Towar musi przejechać/przepłynąć "pół świata" - zmieniająca się sytuacja ekonomiczna (wzrost cen paliw, problemy z dostępnością kontenerów) i polityczna (wojny, embarga) mogą znacznie wydłużyć czas dostawy towarów, zwiększyć koszty i tym samym zredukować oczekiwany zysk.
Na dużą inwestycję w towar musisz przygotować odpowiednią przestrzeń magazynową. Może okazać się, że pojawia się konieczność rozbudowy własnej infrastruktury albo wynajęcie magazynów zewnętrznych poza siedzibą firmy. Rodzi to dodatkowe koszty, pomniejszające spodziewany wynik finansowy.
Poleganie tylko na dostawcach z Azji stwarza pewnego rodzaju uzależnienie od jednego źródła. Niestety to bardzo ryzykowane, bo jeśli cokolwiek pójdzie niezgodnie z planem (przerwa produkcji, strajk, zmiany polityczne czy jakieś trudności wynikające z przyczyń środowiskowych) może to wpłynąć na szybkość realizacji zamówień a także problem, by w danym momencie znaleźć nowego dostawcę. Dobrze mieć zawsze plan B.

Ryzyko nieuczciwych kontrahentów - weryfikacja dostawcy
Analiza rynku chińskiego nie jest prosta. Odległość, inna mentalność i podejście do biznesu, odrębne od europejskiego prawo. Sprawia to, że organizacja importu zaczyna komplikować się już na etapie wyboru partnera handlowego. Weryfikacja dostawcy powinna być fundamentalnym punktem całego procesu importu. Nie jest to normą, ale zdarzają się przypadki nieuczciwych chińskich producentów. Oferują produkty w bardzo niskich cenach i nie realizują zamówień lub wysyłają towar niezgodny z ofertą. Często na przeszkodzie udanej transakcji mogą stać nie tyle złe intencje dostawcy, co bariera językowa i różna interpretacja konkretnych ustaleń.
Inwestując duże pieniądze w import towarów z Chin zawsze istnieje ryzyko. Dlatego współpraca z chińskimi dostawcami powinna odbywać się za pośrednictwem doświadczonego handlowca, najlepiej na miejscu. Są na rynku agencje zajmujące się pomocą w imporcie. Zmniejszają ryzyko, ale ich prowizja zazwyczaj uzależniona jest od wartości zamówienia i nie należy do niskich, co także ma wpływ na cenę jednostkową.
Przepisy oraz regulacje prawne - odprawa celna i wymagane dokumenty
Import towarów wiąże się oczywiście z dużą ilością przepisów do spełnienia oraz dokumentów do wypełnienia. Nieodzowna może tu okazać się współpraca z agencją celną. Nie warto ryzykować, że robiąc coś na własną rękę złamiesz jakieś przepisy i cały transport utknie. Wtedy twoje pieniądze wydane na towar pozostaną zamrożone jeszcze dłużej i możesz przegapić np. szczyt sprzedaży na dany asortyment. W konsekwencji twoja duża inwestycja w import towaru może się nie opłacić. Agencja celna to dodatkowy koszt i musisz doliczyć go do ceny jednostkowej.
Inną sprawą są dokumenty samego produktu. W Chinach jest do tego znacznie luźniejsze podejście niż w Europie. Wymogi dotyczące certyfikatów są w UE dużo bardziej restrykcyjne. Produkt, który nie spełnia wymagań może nie zostać dopuszczony do sprzedaży. A ty zostajesz z pełnym magazynem towaru, którego nie masz prawa sprzedać. Nieciekawa perspektywa.
Kwestie etyczne i środowiskowe
Nieoczywiste koszty importu z Chin nie dotyczą każdego importera. W Chinach często warunki pracy pozostawiają sporo do życzenia, zwłaszcza jeśli porównamy je do europejskich standardów. Ekologia też nie jest mocną stroną chińskich fabryk. Oczywiście większość importerów patrzy tylko na koszty ekonomiczne. Jednak przedsiębiorcy, dla których ważna jest ekologia oraz etyka i bezpieczeństwo pracy mogą mieć problem ze znalezieniem producentów, którzy spełniają te wymogi.
Opłacalny i bezpieczny import
Decydując się na współpracę z chińskim dostawcą należy przeprowadzić dokładną analizę rynku, zbadać popyt na dane produkty, a przy tym posiadać rozwinięty dział logistyki i odpowiednie zaplecze finansowe. To kluczowe warunki, które należy spełniać by bezpiecznie importować towary z Azji. Jeśli nie spełniasz tych aspektów, to albo podejmujesz i akceptujesz ryzyko albo odpuść. Zdecydowanie bezpieczniej jest robić interesy z polskimi producentami.