Co się bardziej kalkuluje? Zakupy u jednego czy wielu dostawców? To pytanie jest jednym z najważniejszych w zarządzaniu procesami zakupowymi i optymalizacji łańcucha dostaw. Wśród firm bardzo popularnym rozwiązaniem jest strategia single sourcing, czyli zamawianie towarów lub usług z konkretnej kategorii u jednego dostawcy. Jakie korzyści wynikają z zamówień u jednego dostawcy, a jakie są potencjalne ryzyka single sourcing? Temat przybliżymy w tym tekście.
Zalety jednego źródła dostaw
Optymalizacja procesów zakupowych to nie tylko znalezienie dostawców oferujących najniższą cenę. Na efektywność łańcucha dostaw składa się kilka czynników. Dobry wybór dostawcy daje wiele korzyści.
Redukcja kosztów
Niższe koszty zakupu – kupując większą ilość produktów u jednego dostawcy, zyskujesz lepszą pozycję negocjacyjną. Działa tu efekt skali. Niższe ceny zakupu to redukcja kosztów dla twojej firmy.
Mniejsze koszty związane administracją – mniej wystawianych faktur to mniej faktur do przetworzenia i mniej podpisywanych dokumentów. Redukuje to koszty księgowości. Oszczędza to też czas, który należałoby poświęcić na wyszukiwanie i negocjacje z innymi dostawcami.
Lepsze warunki płatności - przy długoterminowej współpracy można liczyć na lepsze warunki finansowe, dłuższe terminy płatności. Daje to też pewnego rodzaju elastyczność w kwestiach regulowania należności, ze względu na zaufanie do klienta. Część firm dla stałych odbiorców oferuje nawet kredyty kupieckie.
Optymalizacja procesów dostawy
Prostsze zarządzanie łańcuchem dostaw – współpraca z jednym producentem, wprowadza spójność w działaniu. Skuteczniej możesz kontrolować jakość towaru. Masz szansę liczyć na większą elastyczność i efektywność łańcucha dostaw. Łatwiej skoordynować dostawy przy zamówieniach u jednego producenta. Liczyć możesz przy tym mniejsze koszty transportu, dostosowanie dogodnych terminów dostawy produktów, lepiej zaplanowany czas dostawy i możliwe wyeliminowanie opóźnień.
Rozwój przedsiębiorstwa – stały dostawca, z którym ma się świetne relacje może też pomóc rozwinąć twój biznes, nakierowując cię na wprowadzenie nowości, poszerzenie asortymentu. Masz możliwości wynegocjować w pełni spersonalizowany produkt, podpisać umowę na wyłączność.

Budowa relacji z kontrahentami
Jednolita jakość i zaufanie – długotrwałe relacje z dostawcami budują współpracę, która umożliwia lepiej kontrolować jakość produktów i usług oraz daje możliwość dostosowania produktów do własnych potrzeb. Dobre zarządzanie relacjami z dostawcami powoduje pełniejsze zrozumienie wzajemnych oczekiwań. Lepsza obsługa klienta to nie jedyne korzyści. Po wielu latach współpracy z tą samą firmą, a często osobą, zazwyczaj możemy liczyć na lepsze ceny czy bardziej elastyczne warunki.
Łatwość komunikacji – w momencie, kiedy dostawca staje się twoim stałym partnerem biznesowym, możesz liczyć na lepszą komunikację. Wieloletnia kooperacja z tymi samymi osobami buduje relacje często wykraczające tylko i wyłącznie poza interesy. Pomoże to w osiągnięciu celów biznesowych twojej firmy, a przy okazji uczyni pracę łatwiejszą i przyjemniejszą.
Wady jednego źródła dostaw
Powyższe zalety pokazują, że wybór jednego dostawy to strzał w dziesiątkę. Zatem czy są jakieś wady? Coś się znajdzie - wszystko ma swoje mocne i słabe strony. Wady single sourcing mogą mieć poważny wpływ na funkcjonowanie twojej firmy. Dlatego część przedsiębiorstw stawia na strategię multiple sourcing, czyli współpracę z wieloma dostawcami.
Uzależnienie od jednego dostawcy usług i towarów
Posiadanie jednego dostawcy jest super o ile wszystko idzie gładko, a koniunktura jest dobra. Schody zaczynają się, gdy u dostawcy pojawią się problemy: finansowe, technologiczne, produkcyjne, logistyczne. Niewypłacalność dostawcy może zablokować twoje zamówienie. Problemy technologiczne i produkcyjne mogą obniżyć jakość produktów, a tym samym narazić ciebie na straty związane z reklamacjami. Poprzez takie trudności może zostać zaburzony cały proces dostaw, a w konsekwencji, w najlepszym wypadku zostaniesz bez towaru. Staniesz wtedy przed koniecznością pilnego znalezienia alternatywy, a to może nie być proste. W przypadku posiadania kilku źródeł dostaw, problem jednego z dostawców nie ma aż tak krytycznego wpływu na działanie łańcucha dostaw. Łatwiej zastąpić szwankujący element.
Uzależnienie od jednego dostawcy może w pewnym stopniu także ograniczyć elastyczność twojej firmy. Jest wygodnie i stabilnie, więc po co coś zmieniać? Może jednak okazać się, że opuszczając swoją strefę komfortu znajdziesz podobnej jakości produkty w lepszych cenach, odkryjesz jakieś nowości, czy po prostu trafisz na lepsze warunki współpracy.
Strategia single sourcing i multiple sourcing. Zalety i wady - co wybrać?
Zalet jest zdecydowanie więcej, to jasne. Jednak wada, dość poważna może w niesprzyjających okolicznościach spowodować poważny kryzys w twojej firmie. Co zatem wybrać? Naszym zdaniem, mimo wszystko, lepiej postawić na wybój jednego, sprawdzonego dostawcy. Będzie on potrafił zrealizować całość, bądź większość twojego zapotrzebowania. Zaoszczędzi to Twój czas, pieniądze, a często też nerwy.
Jednak nigdy nie trać czujności, monitoruj kondycję swojego dostawcy. Trzymając rękę na pulsie zdążysz zareagować na czas w przypadku pierwszych symptomów problemów u twojego kontrahenta.